ERSAL, TÜİK SUÇ İŞLEMEKTEDİR

CANLI YAYIN 06.07.2024 - 13:18, Güncelleme: 10.07.2024 - 20:27
 

ERSAL, TÜİK SUÇ İŞLEMEKTEDİR

Türkiye Emekliler Derneği  Şube Başkanı Kadir Ersal, TÜİK’in açıkladığı rakamların tamamen gerçek dışı olduğunu ifade ederek,  ‘Milyonlarca emekli kök aylıklarına yansıyacak yüzde 24,73’lük zam nedeniyle “0” zam almış olacaklar’ dedi. TÜED Şube Başkanı, Genel Merkez Teşkilatlandırma Sekreteri Kadir Ersal, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeklikten uzak olduğunu kaydetti.  Ersal  “Haziran ayına kadar geçen 6 aylık dönemde, bağlanan en düşük kök aylık 4 Bin 500 Lira olmuştur. Bu durum başlı başına bir ayıp iken, TÜİK’in açıkladığı 6 aylık tüfe oranı olan yüzde 24,73 rakamını bu rakama ekleseniz, 5 Bin 613 Lira olmaktadır. Bu rakama 4 Bin 387 Lira ekleyen Hazine, açıkladığı vergi oranları ve zamlarla bu rakamları daha ele geçmeden geri almaktadır. Milyonlarca emekli kök aylıklarına yansıyacak yüzde 24,73’lük zam nedeniyle “0” zam almış olacaklar. Yani elde ettikleri 10 Bin TL aylık, belki daha bir buçuk yıl, ya da iki yıl daha zam alamayacaklardır’ dedi. Diğer taraftan, geçen 6 aylık dönemin tüfe oranını emekliye zam diye yutturulamayacağını kaydeden Ersal ‘Bu rakam geçen 6 ayda emeklinin aylığındaki erimeyi yerine koymaktır. Üzerine bir rakam veya refah payı eklenmediği sürece; “Emekliye Zam” demek tam bir yalandır. Gerçekte verilen zam sıfırdır, sadece enflasyon erimesini yerine koymaktır.  TÜİK’in, çarşı pazarda gördüğümüz rakamların çok uzağında kalan rakamlarla açıkladığı tüfe rakamı vatandaşları yanıltmak, gelir düzeylerini düşürmek anlamına geldiği için, TÜİK suç işlemektedir. Emekliler; sıfır zamma karşıdır, TÜİK rakamlarını gerçekçi bulmamaktadır ve bu yetkililerin bu duruma acil olarak müdahale etmelerini beklemektedir. Emekliye; Temmuz ayının 15’ine kadar, refah payı oranı açıklanmalı ve uygulanmalı, taban emekli aylıklarına seyyanen artış yapılarak açlık sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Haziran ayı tüfe artışının yüzde 1,64 açıklanması, piyasa gerçekleriyle çelişmekte ve en az yüzde 3,5 beklenen aylık enflasyon, küçültülmektedir. Emekliyi muhtaç duruma düşüren istatistik oyunlarına son verilmeli ve emeklilere insanca yaşamaya yetecek gelir ve aylık ödenmelidir” dedi  

Türkiye Emekliler Derneği  Şube Başkanı Kadir Ersal, TÜİK’in açıkladığı rakamların tamamen gerçek dışı olduğunu ifade ederek,  ‘Milyonlarca emekli kök aylıklarına yansıyacak yüzde 24,73’lük zam nedeniyle “0” zam almış olacaklar’ dedi.

TÜED Şube Başkanı, Genel Merkez Teşkilatlandırma Sekreteri Kadir Ersal, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeklikten uzak olduğunu kaydetti.  Ersal  “Haziran ayına kadar geçen 6 aylık dönemde, bağlanan en düşük kök aylık 4 Bin 500 Lira olmuştur. Bu durum başlı başına bir ayıp iken, TÜİK’in açıkladığı 6 aylık tüfe oranı olan yüzde 24,73 rakamını bu rakama ekleseniz, 5 Bin 613 Lira olmaktadır. Bu rakama 4 Bin 387 Lira ekleyen Hazine, açıkladığı vergi oranları ve zamlarla bu rakamları daha ele geçmeden geri almaktadır. Milyonlarca emekli kök aylıklarına yansıyacak yüzde 24,73’lük zam nedeniyle “0” zam almış olacaklar. Yani elde ettikleri 10 Bin TL aylık, belki daha bir buçuk yıl, ya da iki yıl daha zam alamayacaklardır’ dedi.

Diğer taraftan, geçen 6 aylık dönemin tüfe oranını emekliye zam diye yutturulamayacağını kaydeden Ersal ‘Bu rakam geçen 6 ayda emeklinin aylığındaki erimeyi yerine koymaktır. Üzerine bir rakam veya refah payı eklenmediği sürece; “Emekliye Zam” demek tam bir yalandır. Gerçekte verilen zam sıfırdır, sadece enflasyon erimesini yerine koymaktır.  TÜİK’in, çarşı pazarda gördüğümüz rakamların çok uzağında kalan rakamlarla açıkladığı tüfe rakamı vatandaşları yanıltmak, gelir düzeylerini düşürmek anlamına geldiği için, TÜİK suç işlemektedir. Emekliler; sıfır zamma karşıdır, TÜİK rakamlarını gerçekçi bulmamaktadır ve bu yetkililerin bu duruma acil olarak müdahale etmelerini beklemektedir. Emekliye; Temmuz ayının 15’ine kadar, refah payı oranı açıklanmalı ve uygulanmalı, taban emekli aylıklarına seyyanen artış yapılarak açlık sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Haziran ayı tüfe artışının yüzde 1,64 açıklanması, piyasa gerçekleriyle çelişmekte ve en az yüzde 3,5 beklenen aylık enflasyon, küçültülmektedir. Emekliyi muhtaç duruma düşüren istatistik oyunlarına son verilmeli ve emeklilere insanca yaşamaya yetecek gelir ve aylık ödenmelidir” dedi

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ispartamanset.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.