EDEBİYAT KAMPININ İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CANLI YAYIN 12.05.2023 - 11:25, Güncelleme: 12.05.2023 - 12:43
 

EDEBİYAT KAMPININ İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğirdir Belediyesi tarafından desteklenen, Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi Bilim Kurulu ‘Veli Destek Grubu’ tarafından organize edilen, Türk Dili ve edebiyatı Öğretmeni Vahap ÇETİN’in danışmanlığını yaptığı, ilki Ekim 2022’de Eğirdir’de gerçekleştirilen edebiyat kampının ikincisi de Eğirdir’de gerçekleştirildi.  Eğirdir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen kampta 2022/19 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde Âşık Veysel'in vefatının 50. Sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması nedeniyle “Âşık Veysel ve Şiirleri” konu olarak belirlenmiştir. Öğrenciler ezberledikleri Âşık Veysel'in şiirlerini kamp ateşi eşliğinde seslendirdiler. Devamındaki etkinlikte ise “Küçük Ağacın Eğitimi” kitabının değerlendirme söyleşisi gerçekleştirildi. Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi Bilim Kurulu Başkanı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Vahap ÇETİN, etkinliğin amacı hakkında bilgi verdi: “Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz öğrencilerimizin yarınlara daha iyi hazırlanmalarını sağlamak istiyoruz. Dolayısıyla onları daha farklı beceri ve donanımlarla yetiştirmemiz gerekiyor. Bu etkinlikteki amacımız öncelikle öğrencilerimizin birlikte vakit geçirerek temel iletişim becerilerinin artması sağlayarak, hepsinin okuyarak geldikleri aynı kitaptan hareketle karşılıklı görüş alışverişi ve fikir tartışmaları yoluyla konuşma, dinleme, okuma, anlama, düşünme ve yorumlama aşamalarını gerçekleştirme konusunda bir yol açmaktır. Ezbere şiir okumalarını sağlayarak, toplum önünde konuşma ve diksiyon becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bunun yanında, şehrimizin birçok yönden farklı güzelliklerini barındıran Eğirdir ilçemizi tanımalarını ve buradan hareketle kültürel miras ve doğaya saygı alanlarında farkındalıklarını artırmaya çalışmaktır.  Bu anlamda, öğrencilerimiz için büyük katkılar sağlayacağına inandığımız edebiyat kampının ikincisinin de Eğirdir’de düzenlenmesi konusunda etkinliği organize edip bizlere ev sahipliği yapan Sayın Belediye Başkanımız Veli Gök’e ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Eğirdir Belediyesi tarafından desteklenen, Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi Bilim Kurulu ‘Veli Destek Grubu’ tarafından organize edilen, Türk Dili ve edebiyatı Öğretmeni Vahap ÇETİN’in danışmanlığını yaptığı, ilki Ekim 2022’de Eğirdir’de gerçekleştirilen edebiyat kampının ikincisi de Eğirdir’de gerçekleştirildi.  Eğirdir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen kampta 2022/19 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde Âşık Veysel'in vefatının 50. Sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması nedeniyle “Âşık Veysel ve Şiirleri” konu olarak belirlenmiştir. Öğrenciler ezberledikleri Âşık Veysel'in şiirlerini kamp ateşi eşliğinde seslendirdiler. Devamındaki etkinlikte ise “Küçük Ağacın Eğitimi” kitabının değerlendirme söyleşisi gerçekleştirildi. Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi Bilim Kurulu Başkanı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Vahap ÇETİN, etkinliğin amacı hakkında bilgi verdi:

“Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz öğrencilerimizin yarınlara daha iyi hazırlanmalarını sağlamak istiyoruz. Dolayısıyla onları daha farklı beceri ve donanımlarla yetiştirmemiz gerekiyor. Bu etkinlikteki amacımız öncelikle öğrencilerimizin birlikte vakit geçirerek temel iletişim becerilerinin artması sağlayarak, hepsinin okuyarak geldikleri aynı kitaptan hareketle karşılıklı görüş alışverişi ve fikir tartışmaları yoluyla konuşma, dinleme, okuma, anlama, düşünme ve yorumlama aşamalarını gerçekleştirme konusunda bir yol açmaktır. Ezbere şiir okumalarını sağlayarak, toplum önünde konuşma ve diksiyon becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bunun yanında, şehrimizin birçok yönden farklı güzelliklerini barındıran Eğirdir ilçemizi tanımalarını ve buradan hareketle kültürel miras ve doğaya saygı alanlarında farkındalıklarını artırmaya çalışmaktır.  Bu anlamda, öğrencilerimiz için büyük katkılar sağlayacağına inandığımız edebiyat kampının ikincisinin de Eğirdir’de düzenlenmesi konusunda etkinliği organize edip bizlere ev sahipliği yapan Sayın Belediye Başkanımız Veli Gök’e ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ispartamanset.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.