MÜRACAATLAR BAŞLADI

ISPARTA 01.04.2023 - 16:26, Güncelleme: 01.04.2023 - 16:26
 

MÜRACAATLAR BAŞLADI

Isparta Tarım Orman İl Müdürü Eyüp Güzel, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “2023 Yılı Yem Bitkileri Destekleme Müracaatları Başladı Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi,  hayvansal  üretimin artırılması  ve  çiftçilerimizin  üretim girdi maliyetlerini  aşağıya  çekmek amacıyla  Bakanlığımız  yem bitkileri  ekilişi  yapan çiftçilerimize destek sağlamaktadır. Kaliteli kaba  yem  üretimi yapmak  amacıyla,  en az 10 dekar  Yem Bitkileri ekilişi  yapan,  çok yıllık yem  bitkilerinden;  yonca, korunga,  yapay çayır mera  ve tek yıllık  yem  bitkilerinden;  fiğ, macar fiği,  burçak, mürdümük,  sorgum, sudan  otu,  sorgum-sudan otu melezi,  hayvan  pancarı, yem  şalgamı, yem  bezelyesi, İtalyan  çimi  (lolium multiflorum)  ile  silajlık olarak  ekilişi  yapılan mısır  ve  yukarıda sayılan tek yıllık yem bitkilerinden yapılan silajlar destekleme ödemesinden yararlandırılır. 2023 Yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere  İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Uygulama Esasları Tebliği  Resmi  Gazete'de yayımlanıncaya  kadar  üreticilerin mağduriyetine  engel  olabilmek, sorunlar ve aksaklıklarla karşılaşmamak için yeni yayımlanacak olan Karar ve Tebliğ hükümlerine bağlı kalmak  şartıyla,  24 Mart 2023 tarihinden  itibaren  2023 yılı  yem  bitkileri ekilişlerine  ait  başvuru dosyalarının alınması ve hasat kontrollerinin yapılmasına başlanmıştır. Yem Bitkileri  Desteklemesinden  yararlanmak isteyen  çiftçilerimizin,  hasattan sonra  yapılacak müracaatlar değerlendirmeye alınmayacağından, mağdur olmamaları için ürünlerini hasat etmeden en az 2 (iki) hafta önce İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.  

Isparta Tarım Orman İl Müdürü Eyüp Güzel, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “2023 Yılı Yem Bitkileri Destekleme Müracaatları Başladı Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi,  hayvansal  üretimin artırılması  ve  çiftçilerimizin  üretim girdi maliyetlerini  aşağıya  çekmek amacıyla  Bakanlığımız  yem bitkileri  ekilişi  yapan çiftçilerimize destek sağlamaktadır.

Kaliteli kaba  yem  üretimi yapmak  amacıyla,  en az 10 dekar  Yem Bitkileri ekilişi  yapan,  çok yıllık yem  bitkilerinden;  yonca, korunga,  yapay çayır mera  ve tek yıllık  yem  bitkilerinden;  fiğ, macar fiği,  burçak, mürdümük,  sorgum, sudan  otu,  sorgum-sudan otu melezi,  hayvan  pancarı, yem  şalgamı, yem  bezelyesi, İtalyan  çimi  (lolium multiflorum)  ile  silajlık olarak  ekilişi  yapılan mısır  ve  yukarıda sayılan tek yıllık yem bitkilerinden yapılan silajlar destekleme ödemesinden yararlandırılır.

2023 Yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere  İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Uygulama Esasları Tebliği  Resmi  Gazete'de yayımlanıncaya  kadar  üreticilerin mağduriyetine  engel  olabilmek, sorunlar ve aksaklıklarla karşılaşmamak için yeni yayımlanacak olan Karar ve Tebliğ hükümlerine bağlı kalmak  şartıyla,  24 Mart 2023 tarihinden  itibaren  2023 yılı  yem  bitkileri ekilişlerine  ait  başvuru dosyalarının alınması ve hasat kontrollerinin yapılmasına başlanmıştır.

Yem Bitkileri  Desteklemesinden  yararlanmak isteyen  çiftçilerimizin,  hasattan sonra  yapılacak müracaatlar değerlendirmeye alınmayacağından, mağdur olmamaları için ürünlerini hasat etmeden en az 2 (iki) hafta önce İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Reklam kod içeriği yüklenmemiş.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ispartamanset.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.