EKONOMİ Haber Girişi: 29.05.2022 - 00:15, Güncelleme: 29.05.2022 - 00:39

MEZARI GÜLLERLE DONATILDI

 

MEZARI GÜLLERLE DONATILDI

MEZARI GÜLLERLE DONATILDI
GÜLÜN KISA HİKAYESİ Isparta’da ilk kez 1870’li yıllarda Müftüzade Gülcü İsmail Efendi’nin küçük bir alanda başlattığı  gül üretimi aradan geçen yaklaşık 1,5 asrın ardından Ispartalı binlerce aile tarafından binlerce dekarlık alanda yapılıyor. Isparta’yı “dünyanın gül bahçesi” haline getiren serüven, kara yolu ile bin 215 kilometre, kuş uçuşu 695 kilometre mesafedeki Bulgaristan’ın Kızanlık (Kazanlık) kentinde 1870’lerde başladı. Müftüzade Gülcü İsmail Efendi, yaklaşık 1,5 asır önce Kızanlık’ta koruma altında tutulan Gül Vadisi’nden bastonun içine gizleyerek çıkardığı gül fidanını toprakla buluşturduğu Isparta’nın kaderine damga vurdu. İsmail Efendi’nin o yıllarda küçük bir alanda başlattığı gül üretimi, daha sonra onlarca nesil tarafından sürdürüldü, bugün ise Isparta’yı dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini tek başına gerçekleştirir hale getirdi. Zaman içerisinde gül yağı çıkarma teknikleri modernleşse de gül bahçelerinin makineleşmeye uygun olmayan yapısı, gül hasadının yoğun emek gerektiren özelliğinin hiç değişikliğe uğramadan günümüze ulaşmasını sağladı. Her yıl mayıs ve haziran aylarında tekrarlanan gül toplama işlemi, yüzyıllar öncesinde olduğu gibi sabahın erken saatlerinde başlıyor. Gül yapraklarındaki yağ keselerini güneşin patlatmasına bağlı olarak ürünün kalitesinin ve veriminin azalmasını göz önünde bulunduran gül üreticileri, böyle bir sorunla karşılaşmamak için gün doğmadan işe koyulup öğlen saatlerine kadar gül toplama işini sürdürüyor. Gül kokuları eşliğinde bellerine bağladıkları çuvallarla istenilen büyüklüğe ulaşmış gül çiçeklerini toplayan üreticiler, içerisindeki yağ oranının azalmasının önüne geçmek için topladıkları güllerini en kısa sürede fabrikaya ulaştırıyor. Gülün Ispartaya gelişi ve bugünkü konumunu borçlu olduğumuz Gülcü İsmail Efendinin Gülcü mahallesindeki mezarı Isparta Belediyesi tarafından bakıma alındı ve Güllerle donatıldı. Gülcü mahallesi sakinleri Başkan Başdeğirmene teşekkür edrek şunları söylediler MEZARI TEMİZLENDİ, GÜLLERLE DONATILDI ''Sayın Başkanım Şükrü BAŞDEĞİRMENİN Talimatları doğrultusunda Gülcü mezarlığında kabri bulunan Ispartamıza gülü kazandıran değerli şahsiyet Gülcü İsmail Efendinin Mezarının bakım ve çevre düzenlemesi tamamlandı ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH. AMİN....''  
MEZARI GÜLLERLE DONATILDI

GÜLÜN KISA HİKAYESİ

Isparta’da ilk kez 1870’li yıllarda Müftüzade Gülcü İsmail Efendi’nin küçük bir alanda başlattığı  gül üretimi aradan geçen yaklaşık 1,5 asrın ardından Ispartalı binlerce aile tarafından binlerce dekarlık alanda yapılıyor.

Isparta’yı “dünyanın gül bahçesi” haline getiren serüven, kara yolu ile bin 215 kilometre, kuş uçuşu 695 kilometre mesafedeki Bulgaristan’ın Kızanlık (Kazanlık) kentinde 1870’lerde başladı.

Müftüzade Gülcü İsmail Efendi, yaklaşık 1,5 asır önce Kızanlık’ta koruma altında tutulan Gül Vadisi’nden bastonun içine gizleyerek çıkardığı gül fidanını toprakla buluşturduğu Isparta’nın kaderine damga vurdu.

İsmail Efendi’nin o yıllarda küçük bir alanda başlattığı gül üretimi, daha sonra onlarca nesil tarafından sürdürüldü, bugün ise Isparta’yı dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini tek başına gerçekleştirir hale getirdi.

Zaman içerisinde gül yağı çıkarma teknikleri modernleşse de gül bahçelerinin makineleşmeye uygun olmayan yapısı, gül hasadının yoğun emek gerektiren özelliğinin hiç değişikliğe uğramadan günümüze ulaşmasını sağladı.

Her yıl mayıs ve haziran aylarında tekrarlanan gül toplama işlemi, yüzyıllar öncesinde olduğu gibi sabahın erken saatlerinde başlıyor. Gül yapraklarındaki yağ keselerini güneşin patlatmasına bağlı olarak ürünün kalitesinin ve veriminin azalmasını göz önünde bulunduran gül üreticileri, böyle bir sorunla karşılaşmamak için gün doğmadan işe koyulup öğlen saatlerine kadar gül toplama işini sürdürüyor.

Gül kokuları eşliğinde bellerine bağladıkları çuvallarla istenilen büyüklüğe ulaşmış gül çiçeklerini toplayan üreticiler, içerisindeki yağ oranının azalmasının önüne geçmek için topladıkları güllerini en kısa sürede fabrikaya ulaştırıyor.

Gülün Ispartaya gelişi ve bugünkü konumunu borçlu olduğumuz Gülcü İsmail Efendinin Gülcü mahallesindeki mezarı Isparta Belediyesi tarafından bakıma alındı ve Güllerle donatıldı. Gülcü mahallesi sakinleri Başkan Başdeğirmene teşekkür edrek şunları söylediler
MEZARI TEMİZLENDİ, GÜLLERLE DONATILDI
''Sayın Başkanım Şükrü BAŞDEĞİRMENİN Talimatları doğrultusunda Gülcü mezarlığında kabri bulunan Ispartamıza gülü kazandıran değerli şahsiyet Gülcü İsmail Efendinin Mezarının bakım ve çevre düzenlemesi tamamlandı ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH. AMİN....''
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ispartamanset.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.