ISPARTA Haber Girişi: 20.06.2022 - 15:37, Güncelleme: 20.06.2022 - 15:37

CERRAHİ ENDOSKOPİ ÜNİTESİ HİZMETE AÇILDI

 

CERRAHİ ENDOSKOPİ ÜNİTESİ HİZMETE AÇILDI

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Endoskopi Ünitesi Genel Cerrahi Servisinde hizmete açıldı. Bölgeye hizmet veren Cerrahi endoskopi ünitesinin kurması ile birlikte hastalara daha erken işlemler yapılarak daha erken tanılar konması amaçlanıyor.
SDÜ Hastanesi Cerrahi Endoskopi Ünitesi ve tedavi hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr.Öğr. Üyesi Girayhan Çelik, Cerrahi Endoskopi Ünitesin açılması ile kanser hastalığı başta olmak üzere birçok hastalıkta erken tanı konması ve tedavinin takibinde daha net sonuçlara ulaşılmasını amaçladıklarını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Girayhan Çelik, şunları dile getirdi; “ Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesini hizmete açarak bölgemizdeki hastalarımıza daha erken randevularla birlikte daha hızlı hizmet vermeye başladık. Gastrointestinal sistem hastalıklarında erken tanı çok önemli. Özellikle kanser vakalarında tanı koyabilmemiz için hem endoskopi hem kolonoskopi yapmamız mutlaka gerekiyor. Hastaların yaşadığı mağduriyetler genellikle geç tanı konmasından kaynaklanıyor. Bunun bir nedeni hastaların geç başvurmaları diğer bir nedeni ise işlem sıralarının randevularının çok uzun olmasından dolayı geç işlem yapılması. Kliniğimizde ünitemizi kurmamızla birlikte bölgeye hizmet vererek randevu sıralarının daha kısa olmasını sağladık. Hastalara daha erken işlemler yaparak daha erken tanılar koyarak hastaların tedavilerinde gecikmelere neden olmak istemiyoruz bunu da başarıyoruz. Risk faktörü olanlar, ailede mide ve kolon kanseri geçmişi gibi hikâyeler olması kişinin kendinde kanser özgeçmiş olması veya daha önce yapılan tetkiklerinde poliplere saptanmış olması gibi durumlarda daha kısa aralıklarla mutlaka bu işlemleri yapmamız gerekiyor. Kanser gelişmeden bu işlemlerle önleyebiliyoruz. Polip aşamasında saptadığımız lezyonu çıkardığımızda zaman kişiler kanser olmadan tedavi edilmiş oluyor ya da varsa gelişmiş bir kanser erken dönemde tanı koymak geç dönemde tanı koymaya göre beklediğimiz yaşam süresini oldukça uzatıyor hastalarda tam tedavi sağlayabiliyoruz. Bu açıdan herkesin hiçbir risk faktörü yoksa 50 yaşından sonra varsa daha önce polikliniğimize başvurup işlemlerini yaptırmasını öneriyoruz.” 
Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Endoskopi Ünitesi Genel Cerrahi Servisinde hizmete açıldı. Bölgeye hizmet veren Cerrahi endoskopi ünitesinin kurması ile birlikte hastalara daha erken işlemler yapılarak daha erken tanılar konması amaçlanıyor.

SDÜ Hastanesi Cerrahi Endoskopi Ünitesi ve tedavi hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr.Öğr. Üyesi Girayhan Çelik, Cerrahi Endoskopi Ünitesin açılması ile kanser hastalığı başta olmak üzere birçok hastalıkta erken tanı konması ve tedavinin takibinde daha net sonuçlara ulaşılmasını amaçladıklarını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Girayhan Çelik, şunları dile getirdi;

“ Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesini hizmete açarak bölgemizdeki hastalarımıza daha erken randevularla birlikte daha hızlı hizmet vermeye başladık. Gastrointestinal sistem hastalıklarında erken tanı çok önemli. Özellikle kanser vakalarında tanı koyabilmemiz için hem endoskopi hem kolonoskopi yapmamız mutlaka gerekiyor. Hastaların yaşadığı mağduriyetler genellikle geç tanı konmasından kaynaklanıyor. Bunun bir nedeni hastaların geç başvurmaları diğer bir nedeni ise işlem sıralarının randevularının çok uzun olmasından dolayı geç işlem yapılması. Kliniğimizde ünitemizi kurmamızla birlikte bölgeye hizmet vererek randevu sıralarının daha kısa olmasını sağladık. Hastalara daha erken işlemler yaparak daha erken tanılar koyarak hastaların tedavilerinde gecikmelere neden olmak istemiyoruz bunu da başarıyoruz. Risk faktörü olanlar, ailede mide ve kolon kanseri geçmişi gibi hikâyeler olması kişinin kendinde kanser özgeçmiş olması veya daha önce yapılan tetkiklerinde poliplere saptanmış olması gibi durumlarda daha kısa aralıklarla mutlaka bu işlemleri yapmamız gerekiyor. Kanser gelişmeden bu işlemlerle önleyebiliyoruz. Polip aşamasında saptadığımız lezyonu çıkardığımızda zaman kişiler kanser olmadan tedavi edilmiş oluyor ya da varsa gelişmiş bir kanser erken dönemde tanı koymak geç dönemde tanı koymaya göre beklediğimiz yaşam süresini oldukça uzatıyor hastalarda tam tedavi sağlayabiliyoruz. Bu açıdan herkesin hiçbir risk faktörü yoksa 50 yaşından sonra varsa daha önce polikliniğimize başvurup işlemlerini yaptırmasını öneriyoruz.” 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ispartamanset.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.