Haber Detayı
22 Şubat 2017 - Çarşamba 16:02
 
BURDUR İZLENİMLERİ
Isparta Haberi


BURDUR İZLENİMLERİ    
Burdur, Isparta ve Antalya’da görev yapan gazeteciler “Bölgesel Basın Buluşmasında” doğal güzelliğiyle Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda’da bir araya geldi.Burdur Mehmet Akif Eroy Üniversitesinin evsahipliğinde gerçekleşen geziye Isparta basını adına bendeniz Hakan Yaman ve Vasıf Sertçelik’le birlikte katıldık.

Öncelikle bu organizasyona evsahipliği yapan Burdur Mehmet akif Ersoy Üniversitesinin değerli rektörü sayın Prof. Dr. Adem Korkmaz hocama ve değerli ekibine teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.Yine Bölge basını buluşturan, organizasyonu yapan Basın yayın ve enfomasyon Antalya İl Müdürü sayın Esen Diler ve ekibine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğünün desteğiyle Burdur, Isparta ve Antalya’da çalışan gazeteciler “Bölgesel Basın Buluşmasında” Burdur’un Yeşilova ilçesinde MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın ev sahipliğinde Salda gölü, Salda Kayak merkezi, Yeşilova Meslek Yüksek Okulu ve son olarak MAKÜ kampüsündeki akşam yemeği ile  güzel bir gün geçirdi.

Isparta’dan Pazar gününün ilk ışıkları ile birlikte Dağ yolundan Burdur’a ulaştık. Bizi karşılayan değerli dostumuz Bilal Karasakal buluşma noktamızda bizi misafir etti.Burdur’un merkezinde Üniversitenin bünyesindeki TAŞODA tarihi bir konak. Yüzyıllar öncesinin paşa konaklarını andıran tarihi ev restora ettirilerek Üniversitenin kullanımına tahsis edilmiş. TAŞODA’da tarih, kültür ve medeniyet iç içe.... 

Orjinalliği korunarak günümüze taşınan bu binayı bizlere gezdiren ve hikayesini anlatan meslektaşım Burdurlu Gazeteci arkadaşım Kürşat’a da verdiği bilgiler için teşekkür ediyorum.Bu arada gözleme ve pişi ikramı ile sabah kahvaltısını TAŞODA’da yaptıktan sonra Üç ilin gazetecileri ve Evsahibi MAKÜ’nün değerli Rektörü ve ekibi ile birlikte gezimize start verdik.MAKÜ’ye ait otobüste gün boyu keyifli bir yolculuğumuzun ana mimarı olan değerli arkadaşımız Bilal Karasakal’ın engin bilgi ve espirileri belkide gezinin öne çıkan unusuru idi...

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ’ın da yer aldığı ekiple birlikte  ilk ziyaretimizi Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksek Okulu’na gerçekleştirdik...

Burada Yeşilova Kaymakamı Abdülhamit KARACA, Belediye Başkanı Nuri ÖZBEK ve Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet UYUMAZ tarafından sıçak bir karşılamaya tanık olduk.Kokteyl eşliğinde yaklaşık yarım saat süren sohbette Yüksek okulu ve hedeflerini dinleme imkanı bulduk.

Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet UYUMAZ, gezinin üniversitenin, Yeşilova’nın tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak; “Bu yıl turizm ile ilgili programlara ilk öğrencilerimizin kayıtlarını alacağız. Bu programların açılması hem ilçemiz için, hem de üniversitemiz için önemli bir gelişme. Turizm potansiyeli yüksek olan Yeşilova ilçemiz bu bölümlerin açılması ile yerel dinamiklerle üniversite buluşmasını en iyi şekilde sağlamış olacağız” dedi.


Yüksek Okulun genç ve idealis Müdürü ve ekibinin gözlerindeki o ışıltıyı görmek mümkün. Fevkalede modern bir bina ilçeye kazandırılmış.Turizme açık ve gelişmeye müsait Yeşilova’nın 5.600 olan nüfusunun özellikle yaz aylarında arttığına değinen Yüksek okulda görev yapan hocaların ilçelerine ve yüksek okula sahip çıktıklarını görebiliyorsunuz.Salda gölü ve salda kayak merkezi gezimizin önemli aktörlerinden. Aynı zamanda Burdur’un Turizmdeki önemli faktörlerinden. Bunlara geçmeden önce sayın Rektörümüz Adem hocanın ilçelere açılan ve açılacak olan Yüksek okullarla ilgili görüşlerini ve hedeflerine şöyle bir göz atalım.

İLÇELERDEKİ MYO’LAR KONSEPT ÜZERİNE KURGULANACAK

Rektör  Prof. Dr. Adem Korkmaz Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksek Okulu’nda şöyle konuştu; “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ilçelerdeki açılan Meslek Yüksek Okullarını önümüzdeki dönemlerde belli konseptlere yoğunlaştırmak istiyoruz. Bu çerçevede Çavdır daha çok sosyal hizmetler alanındaki programlar alanlarından geliştiriliyor, Yeşilova da artık konseptini turizm üzerine odaklıyor. Hem sahip olmuş oldukları doğal güzellikler ve turistik değerleri ifade ediyor. Bu sene ilk açtığımız program da turizm rehberliği programı. Bundan sonra da turizmle ilgili diğer programlar açılmaya devam edecek. Yeşilova bu yıl ilk öğrencisini almış olacak. Yeşilova Meslek Yüksek Okulunu uzun bir uğraştan sonra yaklaşık 1,5 yıl sonra açabildik. Bundan sonra Üniversitenin eğitim ve kültür tesisleşmesi bakımından göl kenarında ve Salda bölgesinde çalışmalar yürütüp, altyapı bakımından önemli bir değer ifade edeceğini düşünüyoruz. O nedenle bugünkü bu çalışmamamızın ve siz değerli basın mensuplarını burada ağırlamamızın bir sebebi de bu düşüncemize bölgesel anlamda bir destek görmek.”Evet Rektör hocamız özellikle Salda Gölü ve kayak merkezini basın mensuplarının dikkatine sunma adına bu gezinin fevkalede yararlı olacağını düşündüğünü ifade ederken aslında hedefine ulaşmış olan bu gezi sonrasında izlenimlerimizi fotoğraf kareleri ile Isparta kamuıoyunun beğenisinede sunmuş oluyoruz.

Bölgemizdeki bulunan tarihi ve turistik yerleri öncelikle bizlerin keşfederek kamuyonun bilgisine sunmamız gerektiğini düşünüyorum.En büyük eksikliğimiz olan TANITIM  eksikliğinin sadece Isparta için olmadığını aynı sıkınıtnının Burdur içinde geçerli olduğunu düşünüyorum.Burnumuzun dibindeki güzellikleri görmemek bizim eksikliğimiz. Önce bizler görüp o güzellikleri yaşamamız gerekiyorki, daha sonra bunu etrafımızdaki insanlarla paylaşmak, bölgemizdeki insanlara duyurmak hatta Dünyaya duyurmak asli görevimiz olması lazım.

Salda kayak merkezi bir Frnasızların, bir İtalyanların elinde olsa yüzbinlerce insan buraya tatil yapmaya gelir. Aynı şey Davraz kayak merkezi, saklıkent içinde geçerli. Biz turizm değerlerimizi dünyaya pazarlamakta zorluk çekiyoruz.

Türkiye’nin maldivleri olarak bilinen ve 185 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin, dünyanın ise en derin üçüncü gölü olma özelliğini taşıyan Salda gölü berraklığı ile bizleri mest  etti. Burdurda Salda gölü, Isparta’da Eğirdir gölü ve Gölcük. Yalvaçta yazılı kanyon... Saymakla bitmeyen bu güzellikleri birçoklarımız biliyor ve görüyor.

En büyük eksikliğimiz TANITIM dedik ama başka eksiklerimizin olduğunuda unutmayalım.Alt yapı olmadan, tesisleşme olmadan buraya gelecek insanları misafir etme şansımız olmaz. Salda gölünün etrafı bomboş, hiçbir sosyal tesis yok, insanların konaklayabileceği bir tane turistik tesisin dışında sosyal alanlar yok....

Salda Kayak Merkezinde, Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’da yaptığı açıklama ile  görüşlerini şöyle ifade etti. “Isparta, Burdur ve Antalya’daki basın emekçilerimizi bugün burada misafir etmek, bu güzel beldemizin varlığını ve farkında lığını hatırlatmak ve bir arada bulunmak amacıyla buradayız, Salda dayız, Salda kayak merkezindeyiz, burası gerçekten dünyanın en güzel noktalarından bir tanesi hem kış turizmi bakımından, hem de kayak potansiyeli amatörler, acemiler ve profesyoneller için ayrı ayrı pistlere sahip olması bakımından çok önemli, bunun dışında da yaz içinde alternatif turizm bakımından da dikkate değer bir nokta. Biz Üniversite olarak özellikle Yeşilova Meslek Yüksek Okulumuzu turizm programlarıyla güçlendirerek, buradaki konaklama altyapısına da yakın gelecekte destek verip, turizme kalıcı ciddi bir destek oluşturmak istiyoruz”.Isparta-Burdur ve Antalya, Batı Akdeniz Bölgesinin üç kardeş ili. Antalya Dünyanın turizm başkenti olarak yeterince adını duyurmuş, gelişmiş büyük BİR metropol, ama Isparta ve Burdur Antalya’nın arka bahçesi olarak kalmış, gelişmeye müsait, yer altı ve yerüstü zenginlikleri olan iki il.Bölgesel kalkınma modelini başlatmak için aslında bizlerin attığı bu adımlar, bir günlük gezi ile sınırlı kalmamalı.

Böylesine anlamlı ve önemli bir buluşmada keşke üç ilin Cemiyet başkanları, diğer iki ilin Rektörleri, Üç ilin vali ve belediye başkanları, hatta Üç ilin Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileride olabilseydi!... Yazılacak, konuşulacak, eleştirilecek çok şey var!...
Böylesine manidar, anlamlı ve keyifli bir gezinin izlenimlerine eleştiriyi daha fazla katmak istemiyorum.

Bizleri en iyi şekilde misafir eden, Burdur’un geleceği adına önemli hizmetleri olan ve bundan sonraki süreçtete belki farklı görevlerle Burdur’a hizmet etmeye devam edeceğini düşündüğümüz Rektörümüz sayın Prof. Dr. Adem Korkmaz hocama ve ekibine, Basın- Yayın ve enfermasyon il müdürü sayın Esen Diler hanımefendiye ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.

Bölgesel buluşmaların devam edeceği umudu ile bu güzellikleri bizlere sunan ve yaşatan herkese en derin sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum...

Kaynak: Editör: Yasin YAMAN
 
Etiketler: BURDUR, İZLENİMLERİ ,
Haber Videosu
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv